WORKSHOP HRNČIARSTVA sa konal na Zemplínskych Hámroch

V múzeu Zemplínske Hámre si záujemcovia mohli vyrobiť z hliny čokoľvek

V nedeľu 27. októbra 2019 sa konal workshop hrnčiarstva, ktorého sa zúčastnili záujemcovia zo Zemplínskych Hámrov, zo Sniny a z okolia. Podujatie bolo určené pre všetkých, ktorí mali chuť si vyskúšať prácu s hlinou, či už na hrnčiarskom kruhu, zdobenie alebo vykrajovanie. Najväčšiu radosť mali tí najmenší účastníci, ktorí si z hliny vyrobili rôzne zvieratká, vykrajovali srdiečka, zvončeky, a tí starší zaze radosť z vlastnoručne vyrobeného hrnčeka alebo vázy. Tieto predmety si všetci mohli sami aj vyzdobiť a vymaľovať. K dispozícii bola aj elektrická pec, v ktorej sa všetky tieto výtvory budú postupne vypaľovať.

Košiar, o.z. a Hámorksý náučný chodník

Pri práci na hrnčiarskom kruhu boli nápomocní lektori z Košiar, o.z., ktorí tento workshop zároveň aj usporiadali v spolupráci s Hámorským náučným chodníkom. Členovia Košiar, o.z. nám prezradili, že tomuto tradičnému remeslu sa začali venovať eštelen tento rok, no tešia sa veľkému záujmu a preto v budúcnosti pripravujú aj ďalšie podobné podujatia.

Jaro Lechan, zakladateľ Košiar. o.z. vlastoručne vyrobil aj samotnú pec na vypaľovanie hlinených diel a ďalšiu pec na pečenie chleba, ktoré sa nachádzajú v obci Topoľa. Venuje sa aj iným remeslám, a to mláteniu a viazaniu slamy a tvorbe slamených predmetov. Spolu so svojou manželkou týmto remeslám učí aj svoje deti a formou workshopov a účasťou na rôznych podujatiach tak chce odovzdávať naše kultúrne dedičstvo tradičných remesiel aj iným.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *